Czosnek Niedziwiedzi - PPHU SORBECO. Zioła, przyprawy i kosmetyki naturalne. Sklep internetowy. Pruchnik, ul. Leśna 10. Tel. 510 170 767

Przejdź do treści

Menu główne:

Czosnek Niedziwiedzi

ZIOŁA I PRZYPRAWY

Czosnek niedźwiedzi

- gatunek rodziny z podrodziny czosnkowych z rodziny amarylkowatych. Rośnie dziko na terenie Europy, Turcji oraz na Kaukazie. W Polsce występuje na całym terenie, głównie jednak
w Sudetach, Karpatach, na Pogórzu i na przyległym obszarze (Kotlina Sandomierska i wyżyny), gdzie jest dość pospolity. Na niżu jest dużo rzadszy. Czosnek niedźwiedzi objęty jest częściową ochroną. Chętnie uprawiany jest w ogrodach i parkach jako roślina ozdobna. Łodyga rośliny osiąga wysokość do 50 cm, jest prosta i pozbawiona liści. Liście wyrastające z cebuli są podłużne, bardzo podobne do liści konwalii. Czosnek kwitnie w okresie kwiecień-maj, a kwiaty są białe, zebrane w baldach na szczycie łodygi.

Zastosowanie:

można go dodawać do sałatek, doskonale nadaje się jako przyprawa do zup, dań mięsnych, sosów, ryb, warzyw, kotletów, gołąbków, ryżu, grzanek z masłem i pomidorem. Doskonale uzupełnia smak wędlin, jaj i serów (białych i żółtych). Można go dodawać do wyrobów wędliniarskich.  

Właściwości:

ma praktycznie wszystkie właściwości "zwykłego" czosnku, jest bogaty w witaminę A,B,C. Obniża poziom cholesterolu i wspomaga układ odpornościowy. Spożywanie czosnku niedźwiedziego zaleca się w profilaktyce miażdżycy i chorób układu krążenia. Ziele wspomaga w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego oraz nieżytów dróg oddechowych - pobudza wydzielanie śluzu, ułatwiając odkrztuszanie. Zalecany jest przy zaburzeniach przemiany materii oraz w profilaktyce chorób nowotworowych, posiada bowiem silne właściwości antyutleniające. Przemywanie twarzy naparem lub nalewką z czosnku niedźwiedziego zalecane jest przy chorobach skórnych o podłożu bakteryjnym oraz przy opryszczce.
Ma silne działanie bakteriobójcze, obniża ciśnienie krwi, korzystnie działa na serce, zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Czosnek niedźwiedzi jest najbogatszą w siarkę rośliną w Europie. Dla porównania, pospolity ma 1,7 g siarki aktywnej w 100 g substancji suchej, zaś niedźwiedzi aż 7,8 g.

Czosnek niedźwiedzi to nie tylko roślina o wyraźnym aromacie i niepodważalnych walorach estetycznych. Zioło również wykazuje skuteczne działanie antybakteryjne, oczyszczające organizm i stymulujące układ pokarmowy.


Opis
Czosnek niedźwiedzi to wieloletnia roślina osiągająca od 20 do 50 centymetrów wysokości. Z pokrytej półprzeźroczystą błoną cebuli wyrasta trójkanciasta, bezlistna łodyga z dorodnym baldachowatym kwiatostanem u góry. Drobne, białe kwiatki do łodygi przytwierdzone są znacznie dłuższymi, rozchodzącymi się w różnych kierunkach szypułkami. Kwiaty są zarówno samopylne jak i owadopylne. Czas kwitnienia to przełom kwietnia i maja. Owocem czosnku niedźwiedziego jest torebka, która po pęknięciu uwalnia 6 nasion.
Liście czosnku niedźwiedziego wyrastają po dwa wprost z cebuli. Mają szerokolancowaty lub owalny kształt i soczystą, zieloną barwę.
Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu, czosnkowemu zapachowi unoszącemu się w okolicy siedlisk. Pozwala to na odróżnienie go od konwalii i zimowitu (trujący), do których jest łudząco podobny.

Czosnek niedźwiedzi uprawa
Czosnek niedźwiedzi lubi leśne polany i brzegi rzek. Rośnie dużymi skupiskami, a nawet łanami na wilgotnej próchniczej glebie. Nie potrzebuje dużej ilości promieni słonecznych, dlatego odpowiadają mu zacienione lasy liściaste.
Czosnek niedźwiedzi objęty jest ochroną częściową (od 2004 roku) co oznacza, że nie wolno dokonywać zbioru ze środowiska naturalnego. Można natomiast zakładać uprawy tej rośliny.

Czosnku niedźwiedziego się nie suszy, ponieważ traci swoje właściwości lecznicze. Nalewki, potrawy i wina przyrządza się od razu po zebraniu świeżych liści i cebul.

Działanie i zastosowanie
Jeśli chodzi o działanie czosnku niedźwiedziego to jest ono podobne do działania czosnku pospolitego. Docenia się go przede wszystkim za skuteczne działanie antybakteryjne i pobudzające powstawanie śluzu w oskrzelach. Jest obfity w witaminę C i sole mineralne.
Obniża ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy i poprawia pracę serca. Stymuluje układ pokarmowy do wydzielania soków trawiennych i żółci. Pomaga oczyścić organizm z zalegających po zimie zbędnych substancji i pobudza jelita do skuteczniejszego wydalania.
Uważa się również, że czosnek niedźwiedzi zapobiega niektórym rodzajom raka złośliwego.

Nalewka z czosnku niedźwiedziego
Nalewkę z czosnku niedźwiedziego przygotowuje się ze świeżych liści. Drobno pokrojonymi liśćmi luźno wypełnia się przeźroczystą butelkę, a następnie zalewa do pełna 40% wódką. Zakręconą butelkę należy postawić w ciepłym miejscu na dwa tygodnie, codziennie wstrząsając nią. Po tym okresie masę liściową odcedza się i wyciska, a nalewkę wstawia się do półki.
Nalewkę z czosnku spożywa się 3-4 razy dziennie, po 10-15 kropel rozmieszanych w niewielkiej ilości wody.

Wino z czosnku niedźwiedziego
Garść posiekanych liści wrzuca się na gotujące się białe wino (około 250ml) i ściąga z ognia. Po ostudzeniu dodaje się miodu (miód traci swoje właściwości w wysokiej temperaturze) i pije małymi łykami przez cały dzień.

Czosnek niedźwiedzi jako przyprawa
Czosnek niedźwiedzi z powodzeniem może zastąpić szczypiorek czy pietruszkę przy dekoracji potraw. Świeżymi, posiekanymi liśćmi można doprawić zupę lub ziemniaczki albo udekorować kanapkę.

tak wygląda roslina

Cena: 9,89 zł   za opakowanie 100g

 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego